Μουσικές Παρτιτούρες…αλλιώς!!
Προτεινόμενο μάθημα με διαφορετικούς τρόπους οπτικοποίησης της μουσικής Στο μάθημα μουσικής η ορχήστρα κρουστών οργάνων είναι μια από τις αγαπημένες δραστηριότητες και πολύ δημιουργικές ευκαιρίες μουσικής πράξης μικρών και μεγάλων μαθητών. Αυτές τις μέρες βιώνουμε άλλη μια δύσκολη περίοδο μιας που οι μουσικές μας δραστηριότητες έχουν αναβληθεί για άλλη μια φορά λόγω κορωνοϊού και πραγματοποιούνται μέσω διαδικτύου. Στο παρόν άρθρο προτείνονται δραστηριότητες ορχήστρας για παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στις απομακρυσμένες συναντήσεις για να προσθέσουμε ποικιλία στο μάθημα μας καθώς και να διασκεδάσουμε εξερευνώντας με νέους τρόπους και με διαφορετικά υλικά τις μουσικές παρτιτούρες. Το κυνήγι από το φθινόπωρο Antonio Vivaldi Το κομμάτι με το οποίο θα δουλέψουμε είναι το κυνήγι από το φθινόπωρο από τις τέσσερις εποχές του Vivaldi.
0.00– 0.18 τύμπανα O κούκος από το καρναβάλι των ζώων, Camille Saint-Saëns Ακούμε τον κούκο από το έργο του Saint-Saëns το καρναβάλι των ζώων και δείχνουμε τον χάρτη ακρόασης- συνοδείας. Οι κάθετες γραμμές είναι το μέρος του πιάνου και η γωνίες η φωνή του κούκου που μιμείται το κλαρινέτο. Η πρώτη μας συνοδεία μπορεί να γίνει με δυο ομάδες οργάνων που θα επιλέξουμε για το μέρος του πιάνου και για το κλαρινέτο, για παράδειγμα τύμπανα και ντέφια ή την ίδια μας τη φωνή αντίστοιχα. Επίσης μια διαφορετική προσέγγιση θα ήταν η κινητική συνοδεία του κομματιού στο μέρος του πιάνου μπορούμε να περπατάμε και στο μέρος του κλαρινέτου να χοροπηδάμε ή να κάνουμε ην κίνηση των φτερών του κούκου. Φασούλι το φασούλι, ελληνική παροιμία
Έχουμε τις εξής ομάδες το σαγιοναρόφωνο, τα πιατίνια, τα τύμπανα, το τρίγωνο και το όργανο της θάλασσας και μετά ακολουθούν τα ξυλόφωνα ή μεταλλόφωνα. Παίζουμε με τα παιδιά την παροιμία και χτυπάμε στους μηρούς μας τον παλμό. Το σαγιοναρόφωνο παίζει τον παλμό σε όλη την παροιμία εκτός από το μέτρο της παύσης με τις καρδιές. Τα πιατίνια παίζουν μόνο στο μέτρο της παύσης στο τέλος κάθε φράσης. Τα τύμπανα παίζουν στις τονισμένες συλλαβές της παροιμίας, τα τρίγωνα ανά δυο συλλαβές και το όργανο της θάλασσας σε όλη την παροιμία. Μετά από την απόδοση ρυθμικής συνοδείας παίζουμε στα παιδιά την μελωδία που προσθέσαμε στην παροιμία. Μπορεί να γίνει και με παιδιά που δεν γνωρίζουν ακόμη νότες και να τους δώσουμε χωριστές νότες ή τους σωλήνες boomwhackers ή να δείξουμε τη νότα στο μεταλλόφωνο σε αντίστοιχες εφαρμογές στον υπολογιστή εάν κάνουμε διαδικτυακό μάθημα. Αυγοπαρτιτούρα με μπάλες
Μπορούμε να τοποθετήσουμε τις μπάλες στις αυγοθήκες και πειραματιζόμαστε με τις μπάλες νότες. Στην πρώτη φωτογραφία έχουμε τοποθετήσει τις μπάλες να ανεβαίνουν όπως και στο πεντάγραμμο: ντο ρε μι φα σολ και στην δεύτερη φωτογραφία φτιάξαμε την μελωδία του κούκου με το διάστημα της 3ης με τις νότες σολ μι. Lego- ρυθμός και μελωδία
Καλή διασκέδαση!! © Katerina Kouthouri, https://thesingingfish.eu, 2020 Το περιεχόμενο αυτού του άρθρου αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία του/της αρθρογράφου. Συνεπώς, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ κάθε αναδημοσίευση, αντιγραφή ή τροποποίηση του χωρίς την έγγραφη συγκατάθεση του/της. Εάν ενδιαφέρεστε για το περιεχόμενο της σελίδας, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας. |